Turystyka Rowerowa

Turystyka na rowerze jest ciekawym rozwiązaniem

Bunkier

Published / by Adrian / 2 komentarze do Bunkier

Mazury kojarzą się nam przede wszystkim z bitwą pod Grunwaldem, ale znaleźć można tutaj także inne pozostałości militarne. Wystarczy wybrać się do wsi Martiany, gdzie znajdziemy… schron bojowy. Co ciekawe, jest to jedyny schron, który zachował się do tej pory w całości, głównie dlatego, że przez długi czas był on obudowany stodołą, która świetnie go maskowała.

Źródło: Mojemazury.pl
Źródło: Mojemazury.pl

Wewnątrz możemy przeczytać dosłownie wszystkie oryginalne napisy w języku niemieckim, które dotyczą przede wszystkim obsługi oraz bezpieczeństwa. Schron został wewnątrz oświetlony przez właściciela posesji, na której się znajduje. Poza nim, w pobliżu znajduje się także cześć innych, zniszczonych bunkrów. Wszystkie one pełniły zabezpieczenie kwater hilterowskich od wschodu. Na pewno jest to bardzo ważny budynek, który warto zwiedzić, chociażby ze względu na historię Polski oraz udział w wyniszczającej drugiej wojnie światowej. Jest to również gratka dla wszystkich pasjonatów militariów, bo jest to jedyna okazja do ujrzenia bunkra typu B na własne oczy.

2 Comments

  1. Mazury nie kojarzą się każdemu z bitwą pod Grunwaldem. Niektórzy ten region bardziej przypisują do odpoczynku przy jeziorze itp. Oczywiście można zwiedzić różne miejsca, zabytki na mazurach.

  2. Oczywiście, że nikt nie jedzie do Mazur z nadzieją, że znajdzie coś ciekawego odnośnie bitwy nad Grunwaldem. Do Mazur jeździ się wypocząć. Ja osobiście wyjeżdżam w celu żeglarstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *